Anasayfa / Ek İş, Ek Gelir / Girişimci ve KOBİ’lere fikir uzmanlara gelir sağlıyor

Girişimci ve KOBİ’lere fikir uzmanlara gelir sağlıyorGirişimcilerin ‘uzmanlardan danışmanlık alma’ konusunda problem yaşadığını gözlemleyen seri girişimci Ersin Mete Ertürk ve ekibi, bu sorunu çözmek adına 2016 Aralıkta Eksperin.com’u hayata geçirdi. Platformla girişimci ve KOBİ’ler, istedikleri yerden, istedikleri saatte uzman isimlerle telefon görüşmesi yapabiliyor, fikir ve tavsiye alabiliyor. Eksperin.com’da bir yılda 40 bin görüşme sayısıyla 2,5 milyon TL işlem hacmine ulaştırmak ve çoklu dil seçeneğiyle yurtdışına açılmak planlanıyor.

Dünyada bir ekosistem haline gelen girişimciliğe olan ilgi, Türkiye’de de giderek artıyor. Girişimciliğin, sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın, nitelikli işbirliklerinin, inovatif süreçlerin ve değişimin anahtarı olduğu fikrinin yaygınlaşması, bu ilginin kaynağında yatan nedenler olarak öne çıkıyor.

Girişimcilere yönelik programlar, özel eğitim fırsatları, girişimci sermaye fonları, dernekler ve melek yatırımcı ağları da Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin bir trend haline gelmesini sağlayan unsurlar arasında yer alıyor. Bu da belli bir alanda gördüğü eksikliği ve ihtiyacı giderecek adımlar atan ve yeni çözümler, iş modelleri ve süreçler yaratarak işe başlayan girişimcilerin sayısını fazlalaştırıyor. Asıl mesleği inşaat mühendisi olan ancak hep ‘daha farklı neler yapabilirim’ düşüncesiyle yola koyulan Ersin Mete Ertürk de bu girişimcilerden biri.

Online danışmanlık

Okuldan mezun olduktan sonra ailesinin inşaat şirketinde çalışan, ardından kendi inşaat şirketini kurup Türkmenistan’da iş yapmaya başlayan Ersin Mete Ertürk, bir süre sonra şirketini devrederek farklı girişimler üzerinde çalışmaya başlıyor. Önce ‘Magic Whiteboard Taşınabilir Tahta’ ürün grubunun Türkiye temsilciliğini alan ve halen kurumsal şirketlere ve devlet kurumlarına satışını sürdüren Ertürk, 2012’de Erkekpake-ti.com’u kuruyor. Son olarak ise bir buçuk yıllık

fikirden betaya geçiş sürecinden sonra, 2016 Aralık’ta Eksperin.com’u AnkaralI iki melek yatırımcıdan başlangıç aşamasında yatırım alarak yaratıyor. Eks-perin.com, belirli kategorilerdeki uzman ve danışmanlar ile bu kişilerin deneyimlerinden faydalanmak isteyen girişimcileri ve KOBİ’leri görüştüren online bir platform. Bu platform, ekibin özel yazılımı olan ve ‘bulutta çalışan bir santral sayesinde iki tarafı telefon yoluyla, istedikleri zaman görüştürüyor.

“Artık bir deneyim ekonomisi dünyasında yaşıyoruz. Eksperin.com’u da benim ve çevremdeki girişimcilerin yaşadığı ‘konusunda uzman kişilere istediğimiz anda ulaşamama ve deneyimlerinden yararlanamama’ probleminden yola çıkarak oluşturduk” diyen Ersin Mete Ertürk, bu siteyle uzman ve danışmanları ‘kolay ulaşılabilir’ kıldıklarını söylüyor. Görüşmenin telefonla gerçekleşmesiyle farklı şehirlerden girişimcilerin ve KOBİ’lerin istedikleri yerde ve saatte görüşme yapabildiğini ve işletmesiyle ilgili tavsiye alabildiğini ifade ediyor.

Sistemin işleyişi

Platformda uzman olarak yer almak isteyen kişiler, başvuru yapıp dakika ücreti belirliyor. Müşteri, hangi kategoriden uzmanla görüşmek istiyorsa platform aracılığıyla ona istek gönderiyor ve 15,30 veya 60 dakikalık görüşme seçeneklerinden birini seçiyor. “Daha sonra her iki kişiye sabit telefon numarası ve özel şifre veriyoruz. Randevulaşılan saatte numara aranıp şifre girilerek görüşme başlıyor” diyen Ersin Mete Ertürk, müşterinin bu şifreyle en fazla üç arkadaşını ücretsiz olarak görüşmeye dâhil edebildiğini vurguluyor. Tarafların birbirlerinin iletişim bilgilerine sahip olmadığının da altını çiziyor.Görüşme tamamlandığında, uzmanın daki-ka/TL ücretine göre ortaya çıkan tutar müşterinin kredi kartından çekiliyor ve bu bedelin net yüzde 70’i uzmanın banka hesabına en geç yedi iş gününde transfer ediliyor. Eksperin.com kalan yüzdeyi komisyon olarak alıyor. Eğer müşteri isterse görüşmeyle ilgili beş üzerinden reyting notu verip uzmanla ilgili görüşlerini de platforma yazabiliyor ve bu yorumlar platforma girenler tarafından görülüyor. Dakika ücretlerinin 1 TL ile 83 TL aralığında değiştiğini söyleyen Ertürk, şu anda platformdaki uzmanların ortalama dakika ücretinin 7,50 TL olduğu bilgisini veriyor.

Hedef, ihracat ve çoklu lisan

Eksperin.com’da ilk yıl için günlük ortalama 100 arama ve yılda 40 bin görüşme sayısıyla 2,5 milyon TL’lik işlem hacmine ulaşmak hedefleniyor. Üç-dört yılın sonunda kayıtlı kalifiye uzman sayısını 20 bine çıkartmak, en çok ilgi gören uzmanların yüzde 10’u için aylık en az 2 bin TL ek gelir yaratmak ve toplamda 750 bin adetlik görüşme hacmi gerçekleştirmek amaçlanıyor, Türkiye’de online danışmanlık hizmeti konusunda lider konuma gelerek uluslararası pazarlara açılmak istediklerini söyleyen Ersin Mete Ertürk, özellikle Avrupa ile yakın coğrafyaya yayılacaklarını ve bunun için çoklu dil seçeneği ile hizmet verip yabancı uyruklu uzmanlara da ulaşacaklarını belirtiyor. Sanal santral yazılımının farklı iş modelleriyle entegrasyonunu sağlayarak ihracını gerçekleştirmek de planlanıyor. Ertürk diğer hedeflerini şöyle özetliyor:

“Görüşmelerden elde ettiği gelire ihtiyacı olmayan ya da bu geliri bağışlamak isteyen uzmanlarımız için bağış butonunu hayata geçireceğiz. Kurumlara özel sayfalar yaparak bu ku-rumların kendi uzmanlarını burada listelediği bir yapıyla ayrı bir gelir modeli de oluşturacağız. Bu modeli özellikle banka ve bakanlıklarla gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

“Uzman ve danışman seçiminde dikkatliyiz”

DENEYİM ÖNEMLİ: Platformdan gelir elde etmek İsteyen uzman ve danışmanlar siteye kayıt oluyor ve ‘uzman ol’ butonuyla başvuru yapıyor. Her başvuranı almıyoruz ve bu konuda dikkatliyiz. Platforma değer katacak, müşterilere doğru yönlendirmelerde bulunacak, başarılı olduğu kadar başarısızlık da yaşamış, sosyal medyada bilinen, deneyimli danışmanlık geçmişi olan kişileri dâhil ediyoruz.

34 SAATLİK İNCELEME: Uzman ve danışmanlar, başvuru adımlarım tamamlandıktan sonra inceleme sürecimiz başlıyor. Her kişi için en geç 24 saatlik inceleme süresinden sonra onay veya ret veriyoruz. Tüm işlemler platform üzerinden online yürüyor. Fiziki olarak veya formla ilerleyen bir başvuru sürecimiz yok.

HER ALAN VAR: Uzman ve danışmanların yer aldığı dokuz ana kategori ve alt başlıklar var. Bunlar, ‘iş hayatı’, ‘teknoloji’, ‘satış ve pazarlama’, ‘yönetim ve beceri’, ‘yatırım ve fon’, ‘sektörler’, ‘ürün ve tasarım’, ‘avukatlık hizmetleri’ ve içinde diyet, aşçılık, fenomenler, astrologlar gibi başlıkların olduğu ‘diğer’ kategorisi. Bu çeşitlilik, her alandan girişimci ve KOBİ’nin platformdan danışmanlık hizmeti almasına olanak tanıyor.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*