Anasayfa / İş ve Kariyer / Kariyer Günleri 2.0

Kariyer Günleri 2.0Dijital teknolojiler kariyer günleri etkinliklerini de dönüşüme zorluyor. Geleneksel kariyer günleri artık ne öğrencilere ne de şirketlere yeterli gelmiyor. Taraflar sosyal medya gibi bir dizi alternatif mecra ile buluşup birbirini tanıyor…

NİTELİKLİ öğrencilere ulaşabilmek ve bu öğrencilere en doğru şekilde tanıtım yapabilmek şirketleri bu konuda daha fazla zaman harcamaya itiyor. Öğrencilerle, iş dünyasını ilk kez bir araya getiren en bilinen aktivite ise yıllardan beri düzenlenen “kariyer günleri” organizasyonları. Eskisi kadar olmasa da hala popülerliğini kaybetmiş değil. Şirketler kendilerini ve şirket kültürlerini tanıtabilmek için geleneksel olarak kariyer günlerine katılımı devam ettiriyor. Ancak öğrencilerin beklentileri değiştiği, daha verimli etkinliklere talepleri arttığı için iş dünyası-öğrenci ilişkilerinin farklılaşması ve çeşitlenmesi kaçınılmaz oluyor. îşte, tam bu noktada kariyer günlerine alternatif mecralara yönelik ilginin arttığı gözleniyor. Şirket gezileri, vaka çalışmaları, derslere sponsor olmak ve sanal kariyer fuarı gibi etkinlikler bu alternatif mecralardan bazıları.

“MECRALARI TAKİP EDİYORUZ”

Öğrencilerin çalışmayı düşündükleri fonksiyon ve şirketler hakkında staj yapmadan bilgi sahibi olmaları ve sorularını şirket yetkililerine yöneltme fırsatı bulmaları yeni mecralar sayesinde mümkün oluyor. Bunun önemli bir kazanım olduğuna dikkat çeken Eczacı-başı Holding însan Kaynakları Grup Başkanı Ülkü Feyyaz Taktak, da yeni mezun adayları çekebilmenin yolunun farklı ve yenilikçi insan kaynaklan uygulamalarını onlara iletebilecekleri platformlarda yer almak olduğuna inanıyor. Son senelerde teknolojinin gelişimi ve sosyal medyanın yaygm kullanımı sebebiyle genç yeteneklerle buluşmak için alternatif mecralar doğduğunu kabul eden Taktak, Eczacıbaşı Topluluğu olarak bunları yakından takip ettiklerini vurguluyor. Taktak sözlerim şöyle sürdürüyor:

“Örneğin kısa zamanda çok sayıda genç yetenekle buluşmamıza olanak tanıyan sanal kariyer fuarları ve ofis ortamında öğrencilerle bir araya gelerek sohbet ettiğimiz iş ağı etkinlikleri son zamanlarda kullandığımız alternatif mecralardan bazıları. Bunların yanı sıra farklı sektörlerden kuruluşlarımızla vaka çalışmalarında yer alarak, öğrencilere faaliyet gösterdiğimiz sektörlerle ilgili bilgi verme fırsatım yakalıyoruz. Asıl önemlisi Eczacıbaşı Topluluğu’nu, kurum kültürünü ve insan kaynakları uygulamalarımızı öğrenciler ile paylaşıyor ve bunlar üzerine sohbet ediyoruz” diyor.

Öte yandan Taktak, öğrenciler her ne kadar internet ve sosyal medya aracılığıyla pek çok bilgiye ulaşabilseler de sanal ortamların şirket yetkilileriyle bire bir iletişime geçmenin yerini tutmadığını özellikle vurguluyor. Taktak sözlerine söyle devam ediyor:

“Kariyer günleri/şenlikleri, şirketlerin öğrencilerle bir araya gelmeleri ve onlarla iletişime geçmeleri için önemli fırsatlar sunuyor. Etkinlikler sayesinde topluluğumuzu, insan kaynakları uygulamalarımızı ve kariyer fırsatlarımızı öğrencilerle paylaşma fırsatı buluyoruz. Eczacıbaşı Topluluğu’nun üst düzey yöneticileri ile katıldığımız bu etkinliklerde genç yeteneklerin ‘bire bir’ iletişim ihtiyacını anlıyor ve gençlerle buluşarak onlara ilham verebildiğimizi umuyoruz”.

“GELENEKSEL ETKİNLİĞE TALEP AZALDI”

Kariyer günlerinin geleneksel haline talebin azaldığını ancak doğru bir içerikle yapıldığında mutlaka faydalı olduğunu söyleyen L’öreal Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Canan Karacan ise, yeni mezunları çekebilmenin, mezunların beklentilerini anlamak, onlara cevap verebiliyor olmak, onlarla henüz mezun olmadan önce etkileşimde bulunmak ve karşılıklı olarak birbirlerini tanımaktan geçtiğinin altını çiziyor. Son yıllarda özellikle dijital ortamlarda bilgiye ulaşmanın kolaylaşması ile kariyer günleri etkinliklerine daha az talep olduğunu kabul eden Karacan, bu tip etkinliklerin öğrencilerin beklentilerine göre başka içeriklerle, etkileşimlerle zenginleştirilmesinin faydalı olacağını söylüyor.“Öğrencilere daha faydalı olabilmek için onları süreçlere dahil etmeye odaklandıklarını belirten Karacan şöyle devam ediyor: “Değerlerimiz ve hedeflerimizle örtüşen derslere sponsorluk yapıyor ve aktif olarak ‘girişimcilik’ ve ‘dijital pazarlama’ gibi derslerde yer alıyoruz. Dersin akademisyenleri ile ders programlarım oluştururken birlikte çalışıyoruz. Hem derslere ilgili bölümlerin yöneticileri ile dahil olarak hem de L’OreaFin üzerinde çalıştığı projelere öğrencileri de dahil ederek, aslında teoride öğrendiklerinin gerçek hayata yansımasını sağlıyoruz.”

“ONLINE VE OFFLİNE KANALLARDAYIZ”

Üniversite etkinlikleri öğrencilerle iletişimde olmanın ilk adımı olmakla beraber bu etkinliklerin öğrenciler için şirketleri daha yakından tanımaları ve kafalarındaki sorulara yanıt bulmaları için bir fırsat olduğunu söyleyen Coca-Cola İçecek (CCI) İnsan Kaynakları Direktörü Ebru Özgen, daha etkin bir iletişim yakalayabilmek için üniversite öğrencileri ile bir araya gelebilecekleri online ve offline kanalları birlikte kullanmayı tercih ettiklerini söylüyor. Öğrencilerin şirketlerini sosyal ağlar üzerinden takip ederken bir taraftan da bire bir iletişim kurmak istediklerine dikkat çeken Özgen, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Sosyal medya tarafındaki temel yaklaşımımız, çalışan tecrübeleri, şirket içi aktiviteler, işe alım ve üniversite planlarımız gibi alanlar üzerinden şirketimizin yaşantısını paylaşmak. Offline kanallarda ise bir taraftan kariyer günlerinde öğrenciler ile bir araya gelirken bir taraftan da onlara şirketimizin deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz.”

Özgen’e göre, günümüzde yeni mezunlar kişisel gelişim ve teknik anlamda kendilerini geliştirmek istiyor. Bu gelişim sürecinin vazgeçilmez bir parçasının geri bildirim almak ve vermek olduğunun da farkındalar. Gelişim yolculukları boyunca açık iletişimin olduğu ortamlarda ve anlam buldukları işler yaparak amaca katkıda bulunduklarında mutlu hissediyorlar.

Özgen, şirket olarak öğrencilere yönelik yaptıkları çalışmaları ise şöyle örneklendiriyor: “Üniversite son sınıf öğrencileri ile birlikte yürüttüğümüz ‘Sahada Hareket Var!’ projesinde genç yetenekler, üç gün süreyle üretimden son tüketiciye kadar tüm aşamalarıyla şirketimizin deneyimini yaşama imkanı buluyorlar. Staj programımızda ise şirket katma değerini artıracak proje konuları üzerine çalışmalarını ve üst yönetime sunmalarım bekliyoruz. Geçirdikleri staj sürecinde CCI Ailesi nin bir parçası olduklarım ve bize gerçekten değer kattıklarını hissetmelerini istiyoruz.”

“YÜZYÜZE ETKİLEŞİM HALA ÖNEMLİ”

Türk Telekom işveren Markası ekibi, 2017’nin ilk dört ayında 10 ilde 25 üniversiteye giderek 10 binden fazla öğrenci ile kariyer günleri ve çeşitli kampüs etkinliklerinde bir araya geldi. Türk Telekom Akademi ve İç İletişim Direktörü Mehmet Aldanmaz, bire bir iletişim kurdukları zaman öğrencilere şirketin daha ulaşılabilir olduğunu hissettirebildiklerine inandıklarım belirtiyor. Ulaştıkları öğrencilerden yüksek oranda olumlu geri bildirim aldıklarını belirten Aldanmaz, “Kampüslerde yaptığımız etkinlikler ve diğer iletişim kanallarımızın da desteğiyle, Türk Telekom Genç Yetenek Programımız START’ın her başvuru döneminde aldığımız on binlerce başvuru, bu etkileşimin ne kadar önemli olduğunun en değerli kanıtı” diyor.

“DEĞİŞİME AYAK UYDURUYORUZ”

Dijitalleşen dünyada gençlere ulaşmanın yöntemlerinin de hızlı bir şekilde değiştiğine dikkat çeken Aldanmaz, “Bizlerin hayatına da sanal şirket gezileri, sanal kariyer fuarları gibi yeni iş modelleri giriyor” diyor ve tüm bu gelişmeler karşısında, kariyer günleri ve şirket gezilerinin, hala öğrenci kulüpleri tarafından öncelikli iletişim yöntemi olarak tercih edildiğini belirtiyor.

Aldanmaz, Türk Telekom olarak değişime ayak uydurduklarım şu şekilde anlatıyor, “Türk Telekom İşveren Markası iletişim stratejimiz doğrultusunda yeni trendleri de entegre ettiğimiz yıllık planlar hazırlıyoruz.

Bu plana uygun şekilde, dijital iletişim kanallarımız üzerinden yarışmalar yapıyor, genç yeteneklere şirket kültürümüzü en doğru şekilde anlatıyor, başta yöneticilerimiz olmak üzere çalışanlarımızla öğrencilerin bir araya geldiği sohbet toplantıları organize ederek gençlerle etkileşim kurmayı amaçlıyoruz.”

HATİCE ALDEMİR


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*