Anasayfa / Ek İş, Ek Gelir / Oyun sektöründe global başarı öyküsü yazacak

Oyun sektöründe global başarı öyküsü yazacakÇok oyunculu çoklu platform oyunlar geliştirerek bunu ABD, Rusya Hong Konggibi ülkelere ihraç eden Türk şirketi Moralabs, İngiltere’de de bir ofis açarakglobal oyuncu olmaya hazırlanıyor. Şirketin kurucularından Kamer Kemerkaya, “Özellikle AR-GE faaliyetleri yürüterek hem dünyada hem de Türkiye’de yeni gelişmekte olan oyun pazarındaki fırsatı tecrübesiyle birleştirerek dünya çapında bir başarı öyküsü çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

Türkiye’de oyun sektörü 550 milyon dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaştı. Bu anlamda Türkiye, önemli bir potansiyele sahip. Buna rağmen Türk oyun geliştiricilerin dünyadan aldığı pay yüzde 2.2lerde kalıyor. Türkiye ve global anlamda bir oyuncu olma hedefiyle yola çıkan Moralabs’ın kurucusu Kamer Kemerkaya, elektrik-elektronik mühendisi. Kariyer hayatını yazılım sektöründe sürdüren Kemerkaya, 18 yıldır mobil oyun sektöründe çalışıyor. Yazılım mühendisi olarak başladığı kariyerinde teknik ekip liderliği, proje yöneticiliği ve ürün yöneticiliği görevlerinde çalışan Kemerkaya, 2012 yılı sonunda kurucu ortağı olduğu başka bir oyun firmasından şu anki ortağı Kemal Şen ile birlikte ayrıldı. Türkiye’de oyun sektörü çok gelişmediği için çok fazla seçeneği olmayan girişimciler, ellerini taşın altına koyma düşüncesiyle kendi oyun şirketlerini kurmaya karar verdi. Moralabs Oyun Stüdyosu 2013 yılı başında, mobil oyunlar geliştirerek Türkiye’den bu alanda dünya çapında bir başarı hikayesi yaratmak vizyonu ile yola çıkmış oldu. Üç yazılım mühendisi, birillüstratör, bir sosyal medya uzmanı ve bir iş geliştirme sorumlusu olmak üzere altı kişilik bir ekibi bulunan Moralabs, çok oyunculu çoklu platform oyunlar geliştiriyor.

Kemerkaya, İnsanlara dokunmak bu işin en sevdiğim tarafı. Siz bir oyun ya da uygulama geliştiriyorsunuz ve onların beğenisine sunuyorsunuz. Onlar bir şekilde sevdiklerini ve sevmediklerini size iletiyorlar. Sizin hiç düşünmediğiniz, aklınıza gelmeyen bir noktadan yaklaşabiliyorlar. Sonra siz onların isteklerine göre ürününüzü geliştiriyorsunuz ve ortaya birlikte de-neyimlediğiniz bir ürün çıkıyor’’ diyor.

Bunun yanında geliştirilen oyunlarda insanları hem eğlendirmeye hem de insanlara bir değer katmaya çalışılıyor. Sinaptik ve Sorupanda; biri insanlara günlük beyin egzersizi yaptırmayı, diğeri de bilgi dağarcıklarını artırmayı hedefliyor.

Alzheimer’a karşı mücadele

Karşılıklı ve çevrimiçi oyun oynamaya olanak sağlayan Sorupanda ile 2 ayda 100 bin kullanıcıya ulaştıklarını belirten kadın girişimci, çevrimiçi bilgi yarışması olarak geliştirilen ve kullanıcılarla karşılıklı oyun ortamı sağlayan Sorupanda oyununun sosyal ağlar ile bağlanıldığı takdirde kullanıcılara arkadaşlar ile yarışma imkanı da sunduğunu ifade ediyor. Yine öne çıkan oyunlardan biri olan Sinaptik, bilişsel yetilerde yaşlanmayla ortaya çıkan kayıpların uygun ve düzenli egzersiz programları aracılığıyla engellenebilmesi ve var olan yetilerin güçlendirilebilmesi amacıyla geliştirilmiş olan bir beyin egzersiz oyunu.

Zorlu ve eğlenceli oyunlar ve egzersizlerle kullanıcıların zihinsel yetilerini hız, dikkat, hafıza, problem çözme ve esneklik olarak beş farklı fonksiyon alanında geliştirmeye yönelik oyun setlerinden oluşuyor. Kemerkaya, şu bilgileri veriyor :“Bir AR-GE projesi olarak geliştirilmiş olup, oyunun güçlü bir bilimsel altyapıya sahip olması amacıyla uzman psikolog ile çalışıldı. Proje başlangıcında hedeflenen, egzersizler aracılığıyla genel anlamda zihinsel zindelik düzeyinin arttırılması. Yapılan testler sonucunda katılımcıların yüzde 83’ünde gelişim gözlendi. Testler sonucunda, katılımcıların iyi bir akıcı zekâ göstergesi olarak kabul edilen bu testte başarı düzeyleri düzenli egzersiz sonrasında anlamlı düzeyde bir artış gösterdi. Zihinsel zindelik sağlama amacının yanı sıra sağlıklı yaşlanma ve Alzheimer’a karşı mücadelede de zihni formda tutmayı hedefliyor.”

ÂBD’ye oyun geliştiriyor

Şu an Amerika’daki bir oyun portalına ortaokul seviyesindeki çocuklar için fizik, kimya ve biyoloji eğitiminde kullanılacak eğlenceli oyunlar geliştiriliyor. Kemerkaya, “Çocuklar oyun oynayarak hem eğlenecekler hem de derslerde öğrendikleri bilgileri pekiştirecekler” diyor.

Bunun haricinde Moralabs’ın geliştirdiği yeni ve büyük bir oyun projesi bulunuyor. Bu proje casual denilen gün içinde kısa sürelerde oyun oynamayı seven kullanıcılar için geliştirilen futbol temalı bir oyun.

Oyunları global pazara yönelik geliştirdiklerini söyleyen Kemerkaya, Sorupanda oyununun Rusça ve İngilizce versiyonlarının bulunduğu bilgisini veriyor. Aynı şekilde Sinaptik oyunu da Rusça ve İngilizce dil destekleri içeriyor. Kemerkaya, “Yeni oyunumuz daha büyük hedeflere sahip olduğu için minimum 5 farklı dil desteği olmasını planlıyoruz” diyor.

İngiltere’ye ofis açacak

Amerika ve Rusya’ya oyun ihracatı gerçekleştiren şirket, geçen yıl Hong Kong için de bir oyun yazılımı geliştirmiş. Moralabs’ı KOSGEB’in girişimcilik desteği ile kurduklarını söyleyen Kemerkaya, aynı zamanda birçok KOSGEB ve TÜBİTAK AR-GE projeleri geliştirdiklerini de belirtiyor. Sinaptik bu ürünlerden biri. Halen yine bu kapsamda geliştirilen oyun ya da oyuna yönelik devam eden projeler de bulunuyor.

Şirketin vizyonunu, ‘herkesin mobil cihazında en az bir Moralabs’ ürünü olması olarak açıklayan Kemerkaya, hedeflerini şöyle anlatıyor:

“Özellikle AR-GE faaliyetleri yürüterek hem dünyada hem de Türkiye’de yeni gelişmekte olan oyun pazarındaki fırsatı tecrübesiyle birleştirerek dünya çapında bir başarı öyküsü çıkarmayı hedefliyoruz. Gelecekte Moralabs’ın, yılda dört büyük oyun projesi geliştirecek büyüklükte, dünyaca tanınan bir oyun stüdyosu olmasını istiyoruz. Farklı disiplinlerle çalışarak gelecekte bu disiplinleri bir araya getirecek bu oyun stüdyosunun alt yapısını şimdiden oluşturmaya çalışıyoruz. Şirketin hedeflediğimiz büyüklüğe ulaşması durumunda yurtdışında ofis açmayı planlıyoruz. Şu an görünen olası ülke İngiltere.”

“Mobil cihazlar sektörü büyüttü” İçerisinde faaliyet

gösterdikleri Bilkent Cyberpark’m kendilerine eğitim, yatırımcılar ile görüşme, büyük firmalarla iş görüşmeleri ayarlama gibi birçok konuda olanak sağladığım söyleyen Kamer Kemerkaya, oyun sektörünün de büyümesiyle doğru orantılı olarak, kendi hedeflerinin de büyüdüğünü belirtiyor. Kemerkaya, sektörün büyümesini sağlayan etkenleri ise “Mobil cihazların kullamrlılığımn artmasının sektörün büyümesinde büyük payı olduğunu düşünüyorum. Özellikle casual oyunların geniş bir kitleye hitap etmesiyle kullanıcı kitlesi de büyüyor. Örneğin, Candy Crush oyununu herkes oynadı ya da oynuyor. Bu tarz oyunlar, oyuncu kitlesinin büyümesini yani sektörün gelişmesine ciddi katkılar sağlıyor” diye anlatıyor.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*