Anasayfa / İş ve Kariyer / Sigorta şirketleri işsizlerin yanında

Sigorta şirketleri işsizlerin yanındaKimler işsizlik sigortası yaptırabilir?

Sigorta şirketleri işsizlik sigortası için başvuranlardan bazı şartlan sağlamasını talep ediyor. Genellikle sigorta şirketlerinin talep ettiği şartlar ise şunlar…

İşsizlik sigortası yaptıracak olan kişilerin en az altı ay kesintisiz olarak aynı iş yerinde çalışması gerekiyor.

• 657 sayılı kanun kapsamında olmayan çalışanlar dahil ediliyor.

• Yaşı 18 ile 65 arasında olan ve ücretli statüsündekiler yararlanabiliyor.

• İstem dışı işsiz kalanlar işsizlik sigortasından yararlanıyor. Başka deyişle kendi isteğiyle işyerinden ayrılanlar işsizlik sigortası yaptırmış olsa bile sigorta kapsamına giremiyor.

• Bazı bankalar işsiz kalan müşterilerinin işsizlik sigortasından yararlanabilmesi için Türkiye İş Kurumu’na iş aramak için kayıt yaptırmasını da şart koşuyor.

• Kişinin çalışma durumuna göre de farklılık yaşanıyor. Buna göre sigorta şirketleri ve bankalar, bordrolu çalışanlar için istem dışı işsizlik teminatı, serbest meslek ve kamu çalışanları için geçici iş göremezlik teminatı, herhangi bir işte çalışmayanlar (öğrenci, ev hanımı gibi) 1 için gündelik hastane teminatı sağlıyor.

Kredi kartı ve kredi borcu riskini azaltmak isteyenler çareyi işsizlik sigortasında buldu. Sigorta şirketleri 250-300 TL civarında prim karşılığı aylık bin TL’lik kredi borcunuzu altı ay ödeme garantisi veriyor…

2016 yılında işsizliğin tırmanması işsizlik sigortalarına olan talebi de önemli oranda artırdı. Özellikle kredi ve kredi kartı kullanan büyükşehirdeki çalışan kesim riskini azaltabilmek amacıyla sigorta şirketlerine başvurmaya başladı. Birçok sigorta şirketinin 2016 yılında işsizlik sigortası prim artışı yüzde 20-25’leri aştı.

Bunun temel nedeni ise artan işsizlik… Büyüyen Türkiye ekonomisinin kanayan yarası işsizlik 2016 yılında yine gündemdeydi. 2016 Aralık verilerine göre, son bir yılda işsiz sayısı 668 bin kişi arttı ve toplamda işsiz sayısı 3 milyon 872 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranı ise son bir yılda 1.9 puan artarak yüzde 12.7’ye ulaştı. Bu aynı zamanda son yedi yılın en yüksek rakamı. Yine aynı dönemde sanayileşmiş ülkelerde temel işsizlik oranı olarak kabul edilen tarım dışı işsizlik oranı ise bir yıl içinde 2.2 puan artışla 2016 Aralık ayında yüzde 14.9’a ulaştı.

Bu işsizlik maaş başvurularına da doğrudan yansıdı. İşsizlik maaş başvurusu 2016 yılında tavan yaptı. 2010 yılında 459 bin 418 kişi işsizlik maaş başvurusu yaparken, 2016 yılında bu rakam 1 milyon 519 bin kişiye ulaştı. Durum böyle olunca borcu olan çalışan kesim de özel sigorta şirketlerinin kapısını çalmaya başladı. Kimi kredi kartındaki borcunu, kimi satın aldığı evin mortgage borcunu, kimi araç kredisini, kimisi ise kullandığı ihtiyaç kredisinin geri ödemesini güvence altına almak için önlem aldı. Bu arada bireysel emeklilik sözleşmelerinin aylık prim ödemelerini sigorta ile korumaya alanların sayısında da ciddi artışlar yaşandı. Çocuğunun okul taksitini garanti altına almak isteyenler de azımsanmayacak kadar çok oldu.

FİYATLAR ÇOK UCUZ

İşsizlik sigortasına olan talepteki bu artışta düşük primli olması ve kolay başvuruda bulunulması çok etkili. Örneğin, aylık bin TL’lik bir kredi ödemeniz var diyelim. Ve bunun için işsizlik sigortası yaptırdınız. Şayet işsiz kalırsanız sigorta şirketiniz altı ay boyunca sizin adınıza borcunuzu ödüyor. Başka bir ifadeyle 6 bin TL’lik geri ödemenizi sigorta şirketiniz yapıyor. Böyle bir poliçenin yıllık primi ise 250 ile 276 TL arasında değişiyor.

Bu tutarı sigorta şirketleri altı ile dokuz aya varan vadelerle taksitlendiriyor.

KREDİ KARTI DA GÜVENCE ALTIMDA

Kredi kartı borcunu garanti altına almak isteyenlere ise farklı bir ödeme planı çıkartılıyor. Örneğin, Anadolu Hayat Emeklilik, İş Bankası kredi kartı bulunan müşterilerini dilerlerse Kredi Kartı Destek Sigortası kapsamına alıyor. Bu sigortayı yaptıranlar hesap ekstresinin bakiyesine göre primödemesi yapıyor. Diyelim ki ilgili ayda toplam borcunuz 5 bin TL. Bu borç için siz sigorta şirketinize bu tutarın yüzde l’i kadar, yani aylık 50 TL tutarında prim ödüyorsunuz. İş göremezlik, tam ve kalıcı sakatlık, vefat durumunda 5 bin TL’lik kart borcunuz sigorta şirketiniz tarafından ödeniyor.

işsizlik sigortalan her kurumda farklı uygulanıyor. Buna bağlı olarak prim tutarları, kapsadığı alanlar da farklılaşıyor.

Siz de “borcum var, bu nedenle riskimi azaltmak istiyorum” diyorsanız, sigorta şirketlerinin hazırladığı işsizlik sigortası paketlerinden birine başvurabilirsiniz…

ZİRAAT SİGORTA

En fazla 2,500 TL ödüyor

Ziraat Sigorta, Ziraat Bankası’ndan bireysel kredi kullanan müşterilerine özel işsizlik sigortası ürününü çıkarttı. Kredi Koruma Sigortası adlı ürün sayesinde kredi kullanıp işsiz kalanların borcu teminat altına alındı. Poliçe primlerinin kredinin türüne ve aylık geri ödeme tutarına göre değiştiğini söyleyen Ziraat Sigorta Genel Müdürü Emin Çubıkcı, kredi hakkında şunları söylüyor:

“Konut kredilerinde aylık en fazla 2 bin 500 TL, tüketici ve taşıt kredilerinde ise aylık en fazla bin 500 TL taksit tutarı için teminat sağlanıyor. Sigorta süresi içerisinde, sigortalının mevcut iş akdinin isteği dışında feshedilmesi halinde azami altı ay süresince sigortalı adına Ziraat Bankası’na aylık taksit borcu ödeniyor. Örneğin, aylık geri ödeme tutarı bin TL olan bir kredi ödemesi için altı aylık dönemde 6 bin TL tazminat ödeniyor. Bu poliçenin yıllık primi sadece 276 TL. Söz konusu prim bedeli sigortalının tercihine göre peşin veya dokuz eşit taksit ile ödenebiliyor.”

Ziraat Sigorta’nm ürünü olan Kredi Koruma Sigortası ile istem dışı işsizlik teminatının yanında ek prim ödemeksizin kaza sonucu yaşam kaybı, kaza sonucu daimi sakatlık, kaza veya hastalık sonucu iş göremezlik ve hastane gündelik tazminat teminatları da bulunuyor.

Söz konusu bu sigortadan yararlanmak içinse kişinin aynı işyerinde en az altı ay kesintisiz olarak çalışması gerekiyor. Çubıkcı’mn verdiği bilgiye göre, 657 sayılı Kanun kapsamında olmayan 18-65 yaş arasındaki tüm ücretli çalışan kredi müşterileri bu üründen faydalanabiliyor. Kredi Koruma Sigortası’nın her geçen gün daha fazla tanındığını ve daha çok tercih edildiğini vurgulayan Emin Çubıkcı, “Kredi Koruma Sigortası ürünü prim üretimimiz 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 26 artış gösterdi. Bu ürünümüzün bilinirliğinin artması ile özellikle bu dönem daha fazla tercih edileceğini düşünüyoruz. Şu anda yoğunlukla özel sektör çalışanları tarafından tercih ediliyor. Mesleki bir yoğunlaşma ise gözlemlemiyoruz” diyor.

ALLIANZ

18-60 arasında her yaşa güvence

Allianz, müşterilerine Gelir Güvencesi, Kredi Kartı Ödeme Güvencesi ve Kredi Ödeme Güvencesi gibi ürünlerle işsizlik teminatı sunuyor. 18-60 yaş aralığındaki herkesin bu ürünlerden yararlandığı bilgisini veren Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez, “Bu kesim Gelir Güvencesi ya da Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Güvencesi ürünümüzden yararlanabiliyor. Sigortalılarımızın faydalanabileceği işsizlik teminatını, riskin gerçekleştiği andaki istihdam durumuna göre belirliyor ve poliçede belirtilen tutarlarda güvence sağlıyoruz” diyor.

Allianz’dan Gelir Güvencesi Sigortası yaptıranlar, örneğin aylık brüt maaşı bin 200 TL ise, aylık 14.06 TL prim ödemesi yapıyor. Buna karşın işsiz kalması durumunda en az altı ay boyunca aylık 450 TL tazminat ödemesi alıyor.

Kişinin sigortalı olduğu süre boyunca ikinci kez istem dışı işsiz kalması durumunda ise tekrar altı ay boyunca tazminat ödemesi alabiliyor. Aynı poliçe için ayrıca yaşam kaybı ve tam maluliyet riskleri için de Allianz sigortalı veya yakınma 4.500 TL tazminat ödüyor. Kişinin çalışma durumuna göre işsizlik sigortasından faydalanma koşullarının farklı olduğuna dikkat çeken Taylan Türkölmez, sözlerini şöyle sürdürüyor:“Örneğin, bordrolu çalışanlar için istem dışı işsizlik teminatı, serbest meslek ve kamu çalışanları için geçici iş göremezlik teminatı, herhangi bir işte çalışmayanlar (öğrenci, ev hanımı gibi) için gündelik hastane teminatı sağlanıyor. Bu teminatlarla müşterilerimizin ihtiyacına göre aldığı işsizlik teminatlı ürünlerimizle gelirlerini, kredi kartı borçlarını ya da kredi borçlarını güvence altma alıyoruz. Ayrıca bu ürünlerle yaşam kaybı ve maluliyet durumlarında da tazminat ödemesi yapıyoruz.”

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK

iki farklı ürünü var

Anadolu Hayat Emeklilik’in içerisinde işsizlik teminatım da barındıran Kredi Destek Sigortası ve Kredi Kartı Destek Sigortası olmak üzere iki ayrı işsizlik sigortası ürünü var. Bu sigortalardan Kredi Destek Sigortası, İş Bankası’ndan ihtiyaç, konut veya taşıt kredisi kullanan kişilere sunuluyor. Bu sayede banka müşterileri yaşam kaybı veya tam veya kalıcı sakatlık riski ile karşılaşmaları halinde belirlenen limitler dahilinde kredi borçlarının tamamını ödüyor. Ayrıca çalışma durumlarına göre istek dışı işsizlik, geçici sakatlık veya hastaneye yatırılma gibi risklerle karşı karşıya kalmaları halinde azami altı aylık kredi taksit ödemelerini teminat altına Anadolu Hayat Emeklilik, buna ek olarak, İş Bankası kredi kartı müşterilerine yönelik Kredi Kartı Destek Sigortası ürününü de çıkarttı. Poliçe, riskin gerçekleştiği tarih itibarıyla kişinin son kredi kartı hesap özetindeki borcu temi-nat altına alıyor. Yaşam kaybı, tam ve kalıcı  sakatlık durumlarında kredi borcunun tamamı istek dışı işsizlik, geçici sakatlık veya hastaneye yatış gibi risklerle karşı karşıya kalınması durumunda, kredi borcunun azami altı taksitini ödüyor. Kişi ücretli çalışansa istem dışı işsizlik halinde, serbest meslek sahibi veya devlet memuru ise geçici sakatlık halinde, emekli çalışan olması halinde ise hastaneye yatırılması halinde kendisine iş göremezlik tazminatı ödeniyor.

Her iki ürüne de ücretli çalışanların daha çok talep gösterdiğini söyleyen Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, “Son yıllarda artış gösteren tüketim trendinin etkisiyle kredi kartı ve bireysel kredi borcunu teminat altma almaya yönelik sigorta ürünlerine gösterilen talep arttı. Özellikle işsizlik oranının bir miktar yükseldiği bu dönemlerde söz konusu sigortaya olan ilginin artarak devam edeceği görüşündeyiz” diyor. Her iki işsizlik sigortası ürününün de uygun primler ve kolay başvuru süreçleriyle ihtiyaç sahiplerine sunulduğu bilgisini de veren Erkan, sigortanın primlerine ilişkinse şu bilgiyi veriyor:

“Örneğin, kredi kartı borç tutarını azami 5 bin TL’ye kadar teminat altına aldığımız Kredi Kartı Destek Sigortası’ndan, 18 ila 64 yaş arasındaki tüm İş Bankası müşterileri, kredi kartı borcu üzerinden hesaplanan prim tutarını ödeyerek faydalanabiliyor. Örneğin, ilgili aydaki kredi kartı hesap özeti toplam borcu (gelecek aylar için bekleyen taksitlerle beraber) 5 bin TL olan kişi, ilgili ayda bu tutarın yüzde l’ine isabet eden aylık 50 TL tutarında prim ödeyerek vefat, tam ve kalıcı sakatlık ile iş göremezlik risklerine karşı kredi kartı borcunu teminat altına alabiliyor.

İşsizlik grubunda yer alan diğer ürünümüz Kredi Destek Sigortası ile de yaşam kaybı, tam ve kalıcı sakatlık durumlarında sigortalımızın kredi borcunu; istek dışı işsizlik, geçici sakatlık veya hastaneye yatış gibi risklerle karşı karşıya kalması durumunda, kredi borcunun azami altı taksitini İş Bankası’na ödüyoruz. Bu ürünümüzde ödenecek prim ve teminat tutarları, kredi türü, kredi tutarı, kredi faizi ve süresi gibi değişkenlere bağlı olarak belirleniyor.”

Erkan, işsizlik sigortalarını ağırlıklı işini kendi iradesi dışında kaybedenler yani iş akdi işveren tarafından feshedilenlerin kullanabildiğini hatırlatıyor. Yine Erkan’ın verdiği bilgiye göre, işsizlik sigortalarını düzenli geliri olanlar ve ağırlıklı olarak da özel sektörde çalışanlar tercih ediyor. Buna karşın işsizlik sigortalarından kamu çalışanları ve serbest meslek sahibi kişiler de yararlanabiliyor. Ancak işsizlik sigortasından faydalanmanın şartları da kişiye göre değişiyor. Buna göre, bordrolu çalışanlar istek dışı işsizlik; serbest meslek sahibi veya devlet memurları geçici sakatlık; emekliler ise hastaneye yatırılma durumlarında iş görmezlik teminatlarına kavuşuyor.

AVİVASA EMEKLİLİK VE HAYAT

Bes ödemesine güvence

AvivaSA Emeklilik ve Hayat’m işsizlik sigortası kapsamında, kredi ve BES katkı payı ödemelerini güvence altına alan ürünleri bulunuyor. Bu sayede AvivaSA müşterileri, işsiz kaldıkları zaman, BES tasarrufları için ödedikleri katkı paylarını ya da kredi borçlarını güvence altına alabiliyor.

İşsizlik sigortası ürününün, bordrolu çalışanlardan serbest meslek sahiplerine, ev hanımlarından öğrencilere kadar pek çok farklı müşteri segmentine hitap ettiğini söyleyen AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Fırat Kuruca, “Primler, müşterilerimizin yaşına, cinsiyetine ve ödemiş olduğu BES katkı payı veya kredi taksit tutarına göre; yani teminatına göre değişiklik gösteriyor” diyor.

BNP PARİBAS CARDİF TÜRKİYE

Talep arttı

BNP Paribas Cardif Kredi Hayat Sigortaları, Gelir Koruma, Fatura Koruma ve Kredi Kartı Koruma ürünleri kapsamında müşterilerine istem dışı işsizlik teminatı sunuyor, istem dışı işsizlik teminatının sektörde genel olarak hayat ve ferdi kaza ana teminatlarına ek olarak sunulduğunu söyleyen BNP Paribas Cardif Türkiye CEO’su Cemal Kişmir, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Dolayısıyla prim tutarı olarak ayrıştırmak çok mümkün değil, istem dışı işsizlik teminatının yer aldığı koruma sigortaları, bireylerin bir finansal enstrümana bağlı olan borçlarım geri öde- me veya işsiz kalmaları halinde gelirlerinde oluşabilecek farkları güvence altına alıyor. Özellikle bankalardan bireysel, oto ve mortgage kredileri kullanan tüketicilerin işsizlik teminatlı kredi koruma sigortalarına talebinin arttığını görüyoruz” diyor.

Kişmir, işsizlik teminatlı ürünlerin ağırlıklı olarak kredi hayat sigortalan kapsamında sunulduğunu ve bu nedenle en büyük hedef kitlenin kredi kullananlar veya kredi kartı müşterileri olduğunu vurguluyor, işsizlik sigortalarına ağırlıklı büyük şehirlerde yaşayan bordrolu ve beyaz yakalı çalışanların ilgi gösterdiğini söyleyen Kişmir, “işsizlik teminatının kişilere ve kurumlara sunduğu faydaya yönelik farkmdalığm artması ile birlikte başta finans ve otomotiv sektörleri olmak üzere çok farklı sektörlerden talep olduğunu söyleyebiliriz. Sigorta sahiplerinin dağılımına baktığımızda ise, işsizlik ürünlerinin doğası gereği bordrolu çalışanlar tarafından tercih edildiğini görüyoruz” diyor.

TÜRKİYE FİNANS

En fazfa 12 bin TL sigortalanıyor

Türkiye Finans, bankada bireysel kredisi, kredi kartı ya da otomatik fatura ödeme talimatı bulunan müşterilerine işsizlik sigortası ürünü sunuyor. Kurum çatısı altında üç farklı işsizlik sigortası ürünü bulunduğunu söyleyen Türkiye Finans, Finans ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Mete Kanat, bu ürünler hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Bankada “Kredi Ödeme işsizlik Sigortası, Kredi Kartı Ödeme işsizlik Sigortası ve Fatura Ödeme işsizlik Sigortası olmak üzere her biri farklı teminat limitleri içeren işsizlik sigortası ürünlerimiz var.

Bunlarda 18-65 yaş arası herkes için yaşa bakılmaksızm tercih ettiği teminat limitine göre prim belirleniyor. Örneğin 270 TL prim karşılığında aylık bin TL, yıllık 6 bin TL teminatla kişi kendisini işsizlik riskine karşı güvence altına alabiliyor.”

Türkiye Finans, sigortalının tercihine göre yıllık 600 TL ile 12 bin TL arasında değişen limitlerle işsizlik riskini teminat altına alıyor. Banka ayrıca yıllık 10 bin TL limitle kaza sonucu vefat ve kaza sonucu sürekli sakatlık riskleri de teminat altına alabiliyor, işsizlik sigortasını 18-65 yaş arası belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan herkesin yaptırabildiğini hatırlatan Kanat, “Ancak tazminata hak kazanabilmek için son çalışılan işyerinde en az 180 gündür çalışıyor olması ve Türkiye Iş Kurumu’na iş aramak için kayıt yapması gerekiyor. Bunun dışında poliçenin başlangıç tarihinden itibaren 90 günlük süre içinde işsizlik yaşanmaması da gerekiyor” diyor.

Bu dönemde işsizlik sigortasına hemen her sektörden çalışanların ilgisinin yüksek olduğuna da dikkat çeken Kanat, özellikle perakende sektöründe faaliyet gösteren firmalar çalışanlarının öne çıktığını söylüyor.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*